Ezek a tévhitek keringenek az OKJ-s képzésekről, mutatjuk, mi az igazság
Az átalakított képzési rendszerrel kapcsolatban sok hamis információ terjed. Tiszta vizet öntünk a pohárba.
Az átalakított képzési rendszerrel kapcsolatban sok hamis információ terjed. Tiszta vizet öntünk a pohárba.
Már csak néhány napjuk van a szülőknek, hogy leadják a tankötelezettség halasztásával kapcsolatos kérelmeket. Újabb egyetemek kerülhetnek alapítványi kézbe. Megvan, hol kaphat helyet a Fudan Egyetem budapesti campusa. Marad a távoktatás a középiskolákban, és ilyen lesz az élet az OKJ-s képzések után. Összeszedtük a hét legfontosabb híreit.
Nincs érettségi bizonyítványotok, de szeretnétek továbbtanulni? Egy szakma megszerzésén gondolkodtok? Most összegyűjtöttünk nektek néhány OKJ-s képzést, amit érettségi nélkül is elvégezhettek.
Szakmát tanulnátok, de nem tudjátok, hogy hol érdemes kutakodnotok? Kíváncsiak vagytok, hogy milyen feltételekkel tanulhattok ingyenesen, és mikor kaphattok diákigazolványt? Most összegyűjtöttük az OKJ-s képzésekkel kapcsolatos legfontosabb szabályokat és tudnivalókat.
Nehéz előre megmondani, milyen szakmákra lesz leginkább kereslet a jövőben, de az általános munkaerő-piaci trendekből és a törvényi változásokból lehet következtetni arra, milyen szakmákra lesz majd nagyobb igény 2020-ban. Íme a lista.
Nemcsak a közoktatásban alakul át a szakképzés jövőre, hanem a felnőtteknek szóló OKJ-s képzések rendszere is változik. A képesítések száma radikálisan lecsökken, többségüket pedig csak iskolai rendszerben lehet majd megszerezni, két vagy három év alatt. Sok népszerű szakma megszűnik vagy összeolvad. Összefoglaltuk, hogy mi történt az idén és mi várható 2020-ban.
A népszerű pénzügyi képzések zöme és más, a 2018-as toplistában szereplő képesítések sem lesznek többé önálló szakmák. A 2020. szeptemberében életbe lépő Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) ugyanis az eddiginél jóval kevesebb képzést tartalmaz, és azok nagy részét is csak iskolai rendszerű képzésben lehet majd megszerezni.
Milyen szakmákat tanulhatnak azok, akiknek már van diplomája, és kell-e fizetni a képzésért? Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat és változásokat.
Már elérhető a 2020-as Országos Képzési Jegyzék excel formátumban a 2020. szeptemberétől tanulható szakmák listájával. Segítünk a számok és betűkódok értelmezésében.
Jövő szeptembertől radikálisan átalakul a szakképzés: mi lesz a szakmaszerzés ingyenességével?
2020 szeptemberétől jelentősen lecsökken a középfokú iskolákban, illetve a felnőtteknek szóló képzéseken tanulható szakmák listája, a legtöbbet pedig csak iskolai rendszerben lehet majd megszerezni, két-három év alatt. Mutatjuk, mi változik az egyes képzési területeken.
2020. szeptember 1-jétől jelentősen átalakul a szakképzésben megszerezhető szakmák rendszere, sok képzés eltűnik vagy módosul. A következő napokban képzési területenként nézzük meg, mi változik a szakmák listáját tartalmazó új Országos Képzési Jegyzékben (OKJ). Negyedik rész: matematikai, számítástechnikai és egyéb természettudományos képzések.
Idén először nem az Eötvös Loránd Tudományegyetem került a HVG felsőoktatási rangsorának élére, hanem a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem.